Ako vybrať aditívum?

Zvýšte výkon motora a predĺžte jeho životnosť.

Zvýšte výkon motora a predĺžte jeho životnosť.

Doba čítania 5 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Prvé rozhodovanie

Skôr, než vkročíte do prvého obchodu, mali by ste si ujasniť očakávania a tiež skutočnosť, do čoho budete aditívum pridávať

V prvom rade môže ísť o samotné palivo – benzín, naftu či LPG/CNG. Ďalšou možnosťou je doplnenie aditíva do oleja, kde znižuje trenie, alebo do chladiča, v ktorom pomôže utesniť chladiaci systém. 

  • Čistenie – pri výbere prímesi do paliva s čistiacou funkciou možno počítať s lepšou údržbou spaľovacích priestorov a vstrekovačov. Aditívum do oleja pri jeho výmene odstráni nežiaducu špinu a usadeniny.

  • Zníženie spotreby – túto vlastnosť možno považovať za fakt. Výrobcovia uvádzajú 5-7 %, v skutočnosti sa však všetko odvíja od vášho štýlu jazdy. 

  • Zníženie trenia a opotrebenia – počas činnosti motora sa približne štvrtina výkonu „stratí“ v trení jednotlivých súčastí. Prímesi toto číslo dokážu zmenšiť na polovicu. Okrem iného to znamená znižovanie opotrebenia, takže motor a ďalšie pohyblivé súčiastky vám budú omnoho dlhšie slúžiť. 

  • Zvýšenie výkonu – deje sa na základe zvýšenia oktánového čísla paliva, či už ide o benzín alebo LPG/CNG. Efektivita celého motora narastá. V prípade nafty dochádza k zvýšeniu cetánového čísla, čo sa prejavuje na zlepšení vlastností pri nižších teplotách. 

  • Ochrana ventilov – aditívum znižuje ich opotrebenie tzv. domazávaním.

Takisto vnímajte ročné obdobie. Ak si chcete rozhodovanie v tomto smere uľahčiť, siahnite po celoročnom aditíve, ktoré môžete používať bez ohľadu na teplotu a počasie. Popritom máte na výber medzi špecializovanými zimnými a letnými prímesami. 

Zatiaľčo letné sa sústredia predovšetkým na zvýšenie výkonu, zimné skôr vylepšujú vlastnosti paliva pri nízkych teplotách. V prípade nafty obsahujú aj tzv. depresant znižujúci bod tuhnutia a zabraňujúci tvorbe peny a zhlukov v palive. Pri benzíne zasa odstraňujú vodu usadenú na dne nádrže. 

Nemenej dôležitým faktorom pri voľbe aditíva je jeho objem. Na trhu sú bežne k dispozícii 0,25-litrové až 5-barelové balenia. Pokiaľ prímes pridávate pri každom natankovaní, zväčša spotrebujete 1:1000 – 100 ml tak vystačí na 100 litrov paliva. V niektorých prípadoch však môžete naliať aj 250 ml priamo do 40-litrovej nádrže. V tomto smere vždy dodržiavajte pokyny výrobcu uvedené na etikete. Ak používate aditívum pri nízkych teplotách (napr. -20 °C), môžete použiť až trojnásobne vyššiu dávku. 

V ponuke obchodov nájdete aj jednorazové prímesi, ktoré do paliva pridáte len raz za čas. Tieto produkty čistia vstreky a celkovo dbajú o palivový systém. 

aditivum do dieselu

Spotrebiteľské rady

Kedy a prečo používať aditívum?

Prímesi môžete využívať, ak tankujete bežné palivo. Aditívum síce už v určitom pomere obsahuje, stále je tu však výrazný priestor na zlepšenie. V prípade prémiových pohonných hmôt sa situácia už mierne komplikuje, nakoľko sú v nich aditíva zastúpené v omnoho vyššej koncentrácii. Vaše úsilie by tým pádom nemuselo byť viditeľné. 

Prímesi pritom prinášajú množstvo výhod. Ušetria náklady za palivo, v zime sa postarajú  o spoľahlivejšie naštartovanie naftových motorov a takisto predlžujú trvanlivosť. Závisí len od vás, či sa rozhodnete pre viacúčelové aditívum alebo špeciálnu prímes. 

Dodržiavajte účel aditíva a rady výrobcu

Nikdy sa nesnažte byť múdrejší ako výrobca aditíva. Ten totiž presne vie, pre aký typ motora a situácie ho vyrobil. Rovnako zbytočné sú prehnané, priam nesplniteľné očakávania ako napríklad zníženie spotreby o tretinu alebo nárast výkonu o desiatky koní. Ak vám niekto sľubuje takéto výsledky, neverte mu a kúpte si radšej overenú značku s históriou a skúsenosťami spotrebiteľov. Zakaždým dbajte na rady výrobcu, najmä pokiaľ ide o dávkovanie aditíva. 

Ako často dopĺňať prímesi?

Aditíva určené pre palivá je potrebné doplniť pri každom natankovaní. Podobne sú na tom i oleje, kde musíte prímes dopĺňať pri každej ich výmene. Konkrétne dávkovanie je však zakaždým individuálne – všetko sa odvíja od priloženého návodu na použitie. Výnimkou sú len jednorazové aditíva, ktoré dopĺňate raz za čas. 

Použitie aditív u motorov s DPF

Ide vlastne o prímesi pre motory s filtrom pevných častíc s označením DPF (i pre ne existujú špeciálne aditíva) alebo FAP. Pokiaľ použijete nevhodný typ prímesi, môže dôjsť k jeho znečisteniu a s tým súvisiacej nevyhnutnej návšteve automechanika. Z tohto dôvodu by ste sa mali u každého predajcu o všetkom dôkladne informovať a zvoliť iba také aditíva, ktoré filter neznečisťujú ani nepoškodzujú. Kvalitné prímesi totiž vďaka vysokému podielu mastív dokonale ošetria celý systém. 

Návratnosť investície do aditív

Na balenie prímesi možno minúť pár desiatok (malé objemy) až stoviek eur (niekoľkolitrové kanistre). Náklady tak nie sú príliš vysoké a z dlhodobého hľadiska sa táto investícia rozhodne vyplatí. Hoci by vám nezáležalo na znížení spotreby, aditíva spoľahlivo predĺžia životnosť motora a pohyblivých súčastí. Tým pádom ušetríte na náhradných dieloch i práci automechanika.